Pierwszy raz kamperem – wywiad z Sylvia Voyages!

Pierwszy raz kamperem – wywiad z Sylvia Voyages!

Zastanawiacie się, jak to jest wyjechać pierwszy raz kamperem, nie mając żadnego doświadczenia z caravaningiem? Okazuje się, że to nie takie trudne, a może się okazać niezapomnianą przygodą. Przeprowadziliśmy wywiad z debiutantami w tej formie podróży. O ich inspirujących wyprawach pewnie już słyszeliście, a jeśli nie, to koniecznie odwiedźcie na Instagramie profil @sylvia.voyages oraz blog www.sylviavoyages.com! Z pewnością znajdziecie tam mnóstwo informacji, nie tylko podróżniczych ale także parentingowych, bo właśnie ta rodzinka podróżuje z półtoraroczną córeczką. Sprawdźcie, jakie było ich wrażenie po pierwszym wyjeździe kamperem!

kamperem na mazury

Skąd pomysł, żeby wyruszyć kamperem? 

To był bardzo spontaniczny ruch! Sytuacja z koronawirusem mocno zmieniła nasze podróżnicze plany, a po pięciu tygodniach domowej izolacji i zdjęciu pierwszych obostrzeń w Polsce bardzo chcieliśmy się gdzieś wybrać. Niestety mimo wszelkich starań nie udało nam się niczego wynająć, więc… wymyśliliśmy sobie kampera 😀

Jak w kamperowych realiach odnalazła się Wasza córeczka? Mieliście jakieś obawy?

Żadnych! W ciągu roku odwiedziliśmy z małą 16 krajów i nieraz udowodniła, że trudy podróży nie robią na niej wrażenia. Była zafascynowana nową przestrzenią i jedynie trudno było jej zrozumieć, że chociaż jest „w domu”, to podczas jazdy nie może spacerować po całym samochodzie. Bez problemu spała o stałych porach, chociaż nasz oldschoolowy kamper nie należał do najcichszych, i baaardzo jej się podobało to, że podczas postojów kamperowe życie toczy się przede wszystkim na zewnątrz.

dziecko w kamperze

Co się szczególnie przydało w pierwszej podróży kamperem? Macie jakieś rady dla tych, co pojadą pierwszy raz?

Hmm… Mam wrażenie, że niczego nam nie brakowało, ale wypożyczyliśmy gotowego do drogi kampera z pełnym wyposażeniem – o to z pewnością warto pytać, bo podczas przeglądania ofert trafiliśmy na różne opcje. W czasie ewentualnej niepogody na pewno przydadzą się jakieś czasoumilacze, tym bardziej jeśli podróżujemy z dziećmi.

podróż kamperem z dzieckiem

Jaką trasę wybraliście na swoją pierwszą podróż kamperem? I jak wspominacie te okolice?

Postawiliśmy na sprawdzone Mazury, bo zależało nam na ładnej, ale niezbyt odległej od Warszawy okolicy. Nasza trasa była zupełnym przypadkiem, tymczasem okazało się, że trafiliśmy w bardzo malowniczy rejon, którym się zachwyciliśmy! Z pewnością długo będziemy wspominać pierwszy  nocleg „na dziko” w lesie i plażowy camping nad przepięknym jeziorem Świętajno.

mazury kamperem wakacje

Jak zwykle podróżujecie i czym podróżowanie kamperem różni się od innych form wypoczynku? Wiemy, że to zupełnie inna bajka, ale co na tym tle wypada na plus, a co na minus?

To zależy od danego kierunku, ale właściwie równie często latamy, co podróżujemy samochodem. Trudno porównać wyprawę kamperem do samolotu, ale jeśli chodzi o samochód to na pewno wygodniej mieć „dom” przy sobie 😉 Na trasie zmęczenie, głód czy inne potrzeby zazwyczaj pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie, a zjazd z autostrady nie zawsze jest możliwy. Podobnie jest z warunkami atmosferycznymi, które też lubią zaskakiwać. W zeszłym roku podczas naszego eurotripu złapała nas burza. Przejeżdżaliśmy akurat przez Wysokie Taury, więc dalsza podróż nie była możliwa. Do tego było już ciemno i chociaż mijaliśmy kilka postojowych parkingów, to do najbliższego hotelu musieliśmy się cofnąć. Wtedy kamper byłby zbawieniem, choć z drugiej strony wjazd takim samochodem do miasta czy wypad na szybkie zwiedzanie na pewno jest sporym utrudnieniem.

zapraszamy na instagram

Co Was najbardziej zaskoczyło w podróżowaniu kamperem? A może mieliście jakieś niespełnione oczekiwania?

Przede wszystkim nie wiedzieliśmy, że caravaning aż tak nam się spodoba, chociaż od początku nastawialiśmy się na super przygodę. A zaskoczyły nas jedynie nasze refleksje: byliśmy zdumieni, jak niewiele przestrzeni może nam wystarczyć do codziennego funkcjonowania i o ilu rzeczach nie myślimy w domu! W kamperze trzeba pamiętać choćby o tym, że zbiornik na wodę ma ograniczoną pojemność i sami musimy go uzupełniać – niby oczywiste, a jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jakim tempie można zużyć 80 czy 100 litrów wody!

Co najbardziej cenicie w tej formie podróżowania?

Wolność, niezależność i pięciogwiazdkowe widoki po przebudzeniu <3

podróżowanie kamperem widok z okna

Wasze podróże są bardzo inspirujące i doświadczenie podróżnicze macie ogromne. Do jakiego kraju chętnie byście wrócili, ale tym razem kamperem i dlaczego?

Miło mi to słyszeć! Mamy już kilka pomysłów na kamperowe kierunki, ale zupełnie nowe dla nas. Z przyjemnością jednak objechałabym kamperem Francję albo wróciła na Słowenię, gdzie były przepięknie położone pola biwakowe. No i oczywiście wymarzony camper trip po mojej ukochanej Afryce! A powód zawsze będzie ten sam: nieograniczona wolność i bliskość natury.

Czy caravaning zostanie w Waszych sercach? Kolejne podróże kamperem zaplanowane?

Oj, tak! Oboje wkręciliśmy się na poważnie i planujemy nie tylko kolejne wyprawy, ale i zakup własnego kampera. Na razie chcemy przetestować różne opcje i modele samochodów na krótszych trasach w Polsce, a później wyruszyć dalej. Myślimy już o kilku europejskich kierunkach, ale tak naprawdę na liście marzeń od dawna jest kamperowy road trip po Australii albo Afryce… Niech no tylko otworzą granice!

Po więcej historii z podróży zapraszamy na profil @sylvia.voyages. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem i mamy nadzieję, że również kamperowa wyprawa Sylvii Was zainspiruje, a wywiad pomoże w rozwianiu wątpliwości i obaw przed pierwszym wyjazdem kamperem. Jak widać – w caravaningu łatwo się zakochać od pierwszego wejrzenia.

Dodaj komentarz