Jak zaplanować podroż kamperem? 5 zasad

Jak zaplanować podroż kamperem? 5 zasad

Podjąłeś decyzję – wraz z rodziną lub znajomymi wynajmiecie dom na kołach i ruszycie na podróż marzeń po Europie. Jeśli wynajem kampera i wybór krajów masz za sobą, czas na dokładne zaplanowanie miejsc które odwiedzisz jak i znalezienie informacji, które przydadzą się w drodze. Nie możesz przecież zapomnieć o sprawdzeniu kosztu winiet czy autostrad w poszczególnych krajach. Klucz to sprawne zebranie i spisanie danych oraz czerpanie ich ze sprawdzonych miejsc. W tym wpisie dowiesz się, jak zaplanować wyjazd i jak my do tego podchodzimy. A więc zaczynajmy! 🙂  

UWAGA! Nie planuj wszystkiego przed wyjazdem!

Planowanie kojarzy nam się jedynie z procesem przed podróżą, naszym zdaniem jednak podróż warto planować nie tylko przed, ale również w czasie urlopu. Co to oznacza? Informacje na temat miejsc, atrakcji turystycznych czy płatnych autostrad w danym kraju warto spisać przed wyjazdem kamperem, by na trasie mieć już znaczną część z głowy. Zostaw jednak te 10-30% planu na spontaniczne akcje.

Jadąc kamperem przez kręte górskie drogi czy proste autostrady, możesz zauważyć miejsce które przykuje Twoją uwagę. Może zobaczysz drogowskaz do miejsca które Cię zaciekawi, a może właściciel stacji, na której się zatrzymacie, by zatankować, powie wam co warto zobaczyć, a czego wcześniej nie uwzględniliście? Na takie sytuacje warto zostawić trochę “luzu” w swoim planie, by nie stresować się jego zmianą.

planowanie podróży przez Weronikę
Weronika planuje nasze przyszłe podróże. Gdzie? Oczywiście w kamperze 🙂

1. Szukanie miejsc, które warto odwiedzić

Przede wszystkim internet. Czas posiedzieć trochę przy laptopie czy w smartfonie. Zrób porządny research miejsc które chcesz odwiedzić (chyba że stawiasz na 100% spontan, wtedy jednak istnieje duże prawdopodobieństwo że wiele miejsc wartych zobaczenia przegapisz). A jaka jest fundamentalna zasada dobrego researchu? Korzystaj z wielu źródeł!

Youtube

Szukając godnych zobaczenia miejsc, wejdź na YouTube i wpisuj frazy które pomogą ci znaleźć miejsca, do których pojedziesz wynajętym kamperem. Przykładowe frazy które sam wpisywałem i które pomogły mi sprawdzić miejsca warte zobaczenia to: 10 places to visit Istria, 5 must see north Italy, must see Tokyo, Slovenia where to go, Top food to eat Tokyo, Istria vlog, Wenecja Euganejska atrakcje.

szukanie miejsc wartych zobaczenia camperem na youtube
Miejsca na wyjazd kamperem na półwyspie Istria w Chorwacji.

Jak widzisz, większość fraz jest w języku angielskim, niekoniecznie poprawnie – chodzi przede wszystkim o to, by zawrzeć najważniejsze słowa. Jednak jeśli angielski jest dla Ciebie problemem, polskie materiały również przeważnie się znajdą. 

Blogi podróżnicze

Tych szukaj oczywiście nie gdzie indzie, tylko w Google. Angielskie czy polskie – na pewno coś znajdziesz! Zasada co do wpisywanych fraz jak w przykładzie z Youtube. Blogi podróżnicze to alternatywa dla Youtube, zamiast video informacje otrzymasz oczywiście w postaci obrazkowo-tekstowej.

zapraszamy na instagram
jeśli mowa o blogach, zapraszamy na nasz Instagram 🙂

Grupy na Facebooku.

Aktualnie Facebook to przede wszystkim grupy, które gromadzą dziesiątki tysięcy osób, gotowych wspomóc Cię radą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy dylematy na temat swojej podróży kamperem, tu na pewno otrzymasz na nie odpowiedź.  Grupy facebookowe znajdziesz, wchodząc na portal oraz wpisując odpowiednią frazę, np. Dalmatia travel, spain travel, spain campings, camper spain itp. Możesz oczywiście wpisać dowolny kraj, region albo miasto . Przy wyszukiwaniu pamiętaj aby zaznaczyć opcję “grupy”.

Na stronach takich jak Youtube czy blog ciężko wejść w interakcję z twórcą oglądanego materiału – nawet jeśli skomentujesz video, jest mała szansa na to że otrzymasz odpowiedź. Grupy na Facebooku zostały natomiast stworzone właśnie po to, by dyskutować, więc tam odpowiedź otrzymasz nawet w kilka minut.

campingi w hiszpanii
Przykład dla wyszukania “camper spain” na grupach na Facebooku 
 Wynajem kampera Poznań - sprawdź jak wygląda nasz kamper na wynajem!  

Przewodniki – stary dobry papier

Wysiądzie prąd, wysiądzie internet, ale przewodnik schowany w kamperowym schowku zawsze będzie działać! Dlatego swoje planowanie przed i po wyjazdem warto wspomagać właśnie przewodnikami. Plusy? Bardzo dużo jednolitej, konkretnej treści która nie tylko pomoże zaplanować wyjazd ale również wyedukuje nas na temat odwiedzanych miejsc (przewodniki zawsze zawierają opisy historyczne i kulturowe). Warto w tym przypadku używać zakreślaczy i zakładek, by zaznaczać najbardziej interesujące nas miejsca. 

Irlandia przewodnik podróżniczy
Przed wyjazdem do Irlandii udało nam się znaleźć przeceniony przewodnik National Geographic na allegro 🙂

2. Miejsca znalezione? Spisz je!

Tym, którzy lubią widzieć wszystko czarno na białym oraz mieć sprawy poukładane, polecam rozważyć zapisanie miejsc, atrakcji czy informacji na temat swoich wakacji kamperem. Dzięki temu w czasie podróży szybko wrócisz do swoich zapisków i znajdziesz interesującą Cię odpowiedź.

Notes, excel lub planer podróży Google

Wybierzesz, co wolisz, każdy inaczej przyswaja i zapisuje informacje, niektórzy wolą mieć wszystko w notatniku w telefonie, inni w podręcznym notesie, a jeszcze inni preferują zaznaczenie podróży na mapie. Są też tacy, którzy skorzystają ze wszystkich powyższych sposobów jednocześnie! To już weterani, którzy chcą mieć rozplanowane wszystko od A do Z.

planowanie podróży w excelu
Przykład planu podróży rozpisany w Excelu, podział na kraje, nazwy miejsc, link do mapy oraz krótki, prosty opis. Tak wstępnie planowaliśmy wyjazd wynajętym kamperem na południe Europy.

Lubimy korzystać z Excela. Szczególnie przyjazny dla użytkownika jest pakiet Google Drive który zawiera arkusz kalkulacyjny. Jak widać na załączonej grafice, w prosty sposób można stworzyć miejsce do rozpisania swojej podróży całkiem szczegółowo. 

Ciekawą opcją wydaje się też planer podróży Google. Jak działa? W bardzo prosty sposób. Wyszukaj planer wpisując Google Trip Planner i kliknij pierwszą pozycję, następnie przejdź do ustawień i utwórz nową, własną mapę. Jest to o tyle fajny sposób że oprócz zaznaczania miejsc, możesz dodać do nich notatki, a wszystko prezentowane jest w formie mapy. Dla mapo-lubnych (takich jak ja) jest to świetne rozwiązanie do zaplanowania wakacji kamperem!

mapa plan wakacji japonia
Plan miejsc do odwiedzenia w Tokyo, wyprawa zaplanowana przez Kubę na 2020 – niestety nie kamperem, 🙂

3. Atrakcje to nie wszystko! Znajdź inne przydatne informacje na temat odwiedzanych miejsc

Ceny, paliwo, winiety… Niewiadomych jest sporo i albo możemy brać je w ciemno, albo jechać na wycieczkę będąc świadomym pewnych kosztów. Opcja druga – wstępne oszacowanie kosztów – pozwoli przygotować się na wyjazd od strony finansowej i ustalić, na co można sobie pozwolić, a co lepiej odpuścić.

Przede wszystkim jeśli jedziecie do kraju, do którego droga wiedzie przez inne kraje, warto się dowiedzieć czy nie potrzebujecie przypadkiem winiet do poruszania się po autostradzie. Tak jest np. w Austrii, więc jeśli wybierasz się na południe Europy i droga wiedzie przez ten kraj, będziesz musiał w taką naklejkę się zaopatrzyć (kosztuje ona od kilku do kilkunastu Euro). Ceny autostrad? Gdy jakiś czas temu jechaliśmy na półwysep Peljesac w Chorwacji musieliśmy przejechać cały kraj od północy po samo południe, w okolice Dubrownika. Sprawdzenie cen autostrad pozwoliło nam oszacować, ile kun (chorwackiej waluty) potrzebujemy by swobodnie przemieszczać się po tym kraju. 

Jeśli spisaliście parki narodowe czy atrakcje, które chcecie odwiedzić, warto przy okazji sprawdzić ich koszt. Przykładowo, wejście do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji to koszt aż 300 kun, czyli ok. 180 zł. Taką sumę zdecydowanie warto znać wcześniej . 

Kolejny koszt to oczywiście kempingi! Kamper należy przecież opróżnić z nieczystości, naładować ale też mieć gdzie zaparkować na noc . Co kraj to obyczaj, dlatego warto chociaż wyrywkowo sprawdzić cenniki przykładowych kempingów. Tak jak na północy Włoch nie trudno o nocleg gdzie płaci się pojedynczą opłatę za cały kamper (np. 15 euro), tak jadąc na niedaleką Istrię, północny półwysep Chorwacji, trzeba się spodziewać opłaty za kamper, ale też opłaty wstępnej i za każdą z osób.

4. Planuj nie tylko przed, ale również w czasie podróży kamperem!

Nie musisz, a nawet nie zalecamy Ci zaplanowania trasy od A do Z przed wyjazdem. Tak jak wspomnieliśmy na początku,zostaw w swoim planie (niezależnie czy znajduje się on w głowie czy w notesie) trochę miejsca. Po dojechaniu do docelowego kraju może się okazać, że są miejsca, które chcielibyście odwiedzić, a nie znaleźliście ich podczas internetowego researchu. Może poznacie lokalnego mieszkańca, który poleci wam niezwykłe, a mniej uczęszczane miejsce warte zobaczenia? Na takie okazje zostaw sobie trochę swobody. Tzw. spontan to przecież część podróży!

Google maps Twoim przewodnikiem

Coś, co sami wypracowaliśmy w czasie naszych podróży, to jazda w nieznane z mapą Google maps w ręku. Po prostu, jedziemy przed siebie i korzystamy z opcji szukaj na tym obszarze. Nieważne czy szukacie atrakcji, restauracji czy stacji benzynowej. Google pokaże Wam wybrane miejsca najbliżej Was . Dodatkowo jeśli oddalimy nieco widok, powinien znowu pojawić się przycisk szukaj na tym obszarze, dzięki czemu aplikacja zeskanuje mapę w takim powiększeniu, jakie sobie wybierzemy. Tak właśnie zwiedzaliśmy Irlandię 🙂 Przykładowo, wiedząc że ta słynie z zamków, jechaliśmy przed siebie wpisując castle w mapkę. Ta pokazywała nam najbliższe budowle w promieniu 20-100 kilometrów wraz ze zdjęciami i opiniami osób, które te miejsca odwiedziły. Żyjemy w niesamowitych czasach, w których możemy planować podróż już w czasie jej trwania 🙂

Polowanie na zamki w Irlandii

5. Wyluzuj i zaufaj intuicji!

Wynajęliście kampera, wiatr wpadający przez uchylone okna rozwiewa włosy, przed Wami zachód słońca. Internet, Tripadvisor, Google maps i dziesiątki innych stron i aplikacji sugeruje Wam odwiedzenie dziesiątek miejsc, a przecież macie ograniczoną ilość czasu – co wybrać? Jeśli nie możecie się zdecydować, polecamy zdać się na intuicję. Po samych zdjęciach w mapach Google można wstępnie ocenić miejsce. Jeśli czujesz w głębi duszy, że punkt A będzie po prostu fajniejszy niż punkt B, posłuchaj tego wewnętrznego głosu! 

Wakacje kamperem warto zaplanować tak, by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek związanych np. z kosztami oraz by wstępnie znaleźć miejsca które chcielibyśmy odwiedzić (i uniknąć sytuacji, w której wracacie z wakacji i nagle się okazuje, że zaledwie 5 kilometrów od waszego noclegu był wspaniały, słynny zamek). Opisane w tym tekście sposoby na planowanie podróży kamperem (i nie tylko) to narzędzia i techniki, z których sami korzystamy, a które pomagają nam zaplanować wyjazd tak, by być na wszystko przygotowanym, wiedzieć, ile będzie trzeba zapłacić za poszczególne atrakcje, a także zachować pewien margines na spontaniczność.

Kuba

Dodaj komentarz