3 powody, by wyjechać kamperem poza sezonem

3 powody, by wyjechać kamperem poza sezonem

Najbardziej oblegany czas na wyjazd kamperem to oczywiście lato. Lipiec i sierpień to terminy, które zarezerwowane są nawet pół roku wcześniej! Nic dziwnego, te miesiące kojarzą się z wypoczynkiem, w całej Europie jest ciepło i wynajem kampera w tym okresie to świetny pomysł – ale czy na pewno lepszy niż wyjazd na wakacje poza sezonem?

Naszym zdaniem – niekoniecznie. Oczywiście jeśli jesteś rodzicem i chcesz wyjechać ze swoimi dziećmi, rzeczywiście ciężko o lepsze terminy niż ich przerwa wakacyjna – z tym nie ma co dyskutować. Jeśli jednak planujesz wyjazd kamperem z przyjaciółmi lub w parze, pojawia się wiele argumentów za tym, by pomyśleć o wakacjach poza sezonem, np. w maju, lub wrześniu czy październiku. Oto trzy argumenty które przekonują nas i myślę, że was również przekonają!

1. Ceny podczas wakacji kamperem

Ceny, ceny i jeszcze raz CENY! Ze względu na spory ruch turystyczny latem ceny rosną niemal wszędzie: począwszy od restauracji i sklepów, aż po
ceny miejsc postojowych na kempingach. Większość usług i ułatwień niezbędnych w czasie podróży kamperem drożeje we wspomnianym okresie. Sami znamy dobrze sytuację, gdy jednego dnia za camping płacimy dwa, trzy razy mniej niż dnia poprzedniego, bo akurat skończył się sezon (na kempingach na południu Europy może być to np. 15 września i tak było w naszym przypadku).

cennik wynajmu kampera przykładowy chorwacja
Przykładowy cennik kempingu w Chorwacji (camping-adriatic.com)

Jak widać na załączniku, dla 4 osób podróżujących (tak jak my):

  •  w lipcu i sierpniu zapłacilibyśmy 4 x 8,20/osobę + 16,00 za standardowe miejsce campingowe czyli 48,48 euro (ok. 209 zł). 
  • na przełomie września i października za to samo miejsce zapłacilibyśmy 4 x 4,80/osobę + 7,50 za standardowe miejsce campingowe, czyli 26,7 euro (ok. 114 zł). 

Oszczędność? 209 zł minus 114 zł czyli 95 zł – tyle zostaje w kieszeni za jeden dzień. To prawie dwukrotne przebicie.

Przykładowe postojowe miejsce na kempingu w chorwacji
Przykładowe miejsce postojowe na campingu w Chorwacji na półwyspie Istria.

Ceny atrakcji turystycznych

Kolejna rzecz to atrakcje turystyczne. Część z nich ma różne cenniki na poszczególne miesiące. Podczas naszej podróży kamperem we wrześniu do słoweńskiego Parku Narodowego Triglav odwiedziliśmy Wąwóz Tolmin (Tolmin Gorges). Zrobiliśmy to z samego rana, kiedy mgła dopiero odkrywała kawałek po kawałku piękną naturę tego kraju.

camper w słowenii
W Słowenii o poranku przywitała nas mgła 🙂 Kamper na zdjęciu nie jest nasz, ale zdjęcie idealnie oddaje klimat naszej podróży.

Tu również ceny zależne są od miesiąca, w którym odwiedzamy wąwóz. Oszczędność między najwyższym sezonem a pozostałymi to ok. 2-4 euro na każdą osobę.

Cennik wejścia do Wąwozów Tolmin
cennik wejścia do Wąwozu Tolmin, soca-valley.com

Jak widać, jeśli cenisz sobie oszczędności, wynajem kampera można zaplanować w taki sposób, by podróż była tańsza. Nie będzie konieczne skracanie urlopu! 
Ceny, które mogą się zmieniać w zależności od daty, to również koszty jedzenia (może niekoniecznie w sieciówkach, ale np. na lokalnych stoiskach) czy posiłków w restauracjach i kawiarenkach.

zapraszamy na instagram

 

A sam wynajem kampera? 

No właśnie, sama cena kampera zależna jest od miesiąca w którym go wypożyczasz. Przykładowe ceny znajdziesz w naszym cenniku. Podróż poza sezonem na pewno jest warta uwagi!

2. Liczba ludzi w odwiedzanych miejscach


Chyba większość osób lubi unikać tłumu i czuć się swobodnie w odwiedzanym miejscu. Inni turyści potrafią czasem nieco zdenerwować swoim zachowaniem, a czekając w bardzo ciasnej i długiej kolejce, można poczuć spory dyskomfort. Podczas podróży w sezonie może się zdarzyć, że samo kupienie biletów wiązać się będzie z oczekiwaniem, a zwiedzanie obiektu czy np. parku narodowego ze swobodnej wycieczki może się zamienić w podążanie wraz z tłumem powolnym krokiem (doświadczyliśmy tego np. w Chorwacji w Plitwickich Jeziorach w sierpniu 2016 roku). 

3. Pogoda podczas wyjazdu wynajętym kamperem

No właśnie. Środek sierpnia, ciepło, słońce, plaża. Czasami jednak zamiast relaksu może nas czekać walka z innymi turystami o najmniejszy skrawek cienia. W ten sposób nasza wyprawa może zrobić się stresująca czy nieprzyjemna, a przecież nie po to jedziemy na wakacje, szczególnie że okres letni staje się z roku na rok coraz cieplejszy. Niektórym nie przeszkadza tłok na plaży czy w basenie, akceptują po prostu, że na wczasach tak musi być. No cóż, w kamperze przynajmniej można liczyć na klimatyzację.

„Klimat umiarkowany”

Tym, którzy jednak lubią “klimat umiarkowany”, polecamy spróbować podróży do ciepłych, zachodnich i południowych krajów w maju, pierwszej połowie czerwca albo we wrześniu i październiku, kiedy temperatury nadal są zadowalające! Przykładowo, w Hiszpanii na Costa Brava temperatura w październiku to 23 stopnie, a temperatura wody 21 stopnie Celcjusza. A plaże? Zdecydowanie opustoszałe w stosunku do szczytu sezonu. Na szczęście w naszym kamperze klimatyzacji w kabinie kierowcy jak i w części mieszkalnej nie brakuje  🙂 

A kto uważa, że nigdy nie jest za ciepło na zwiedzanie, powinien spróbować zwiedzić np. chorwacki Dubrownik w sierpniu – zdecydowanie można się tam usmażyć! Oczywiście to żart, wiemy że są osoby którym słońca i ciepła nigdy za wiele! 

Wynajem kampera poza sezonem

Jak widać, jest kilka sensownych powodów, by kampera wynająć nie tylko w szczycie sezonu, ale wybrać się na równie udaną wycieczkę w miesiącach typu maj, wrzesień, październik, a nawet i słoneczny kwiecień 🙂 Nie dyskwalifikuje to oczywiście lipca i sierpnia jako świetnych miesięcy! Jednak jeśli bardzo mocno zależy nam na oszczędności, mniejszej liczbie ludzi dookoła oraz wystarczająco dobrej pogodzie, warto pomyśleć o podróży poza sezonem. 

Kuba

Dodaj komentarz